Elektrik Faturanız 300 Liradan Fazla Geliyorsa Dikkat! Bu Yöntemi Uygulamak Faturayı Yarı Yarıya Düşürüyor

Türkiye’de yaşanan yüksek enflasyon sonrası AKP hükümeti enerji fiyatlarını önlemez şekilde yukarı çekerken, birkaç yıl önce bir hanenin toplam fatura bedeli artık yalnızca elektrik faturasını ödemeye yetmemekte.

Rekor seviyede artan elektrik faturalarına karşın, beklediği maaş zammını alamayan işçi, emekli ve memur kesimi, elektrik faturasını düşürmenin farklı yollarını arıyor. Uzmanlar, elektrik faturasında dikkat çekici bir tasarruf yaşanabilecek önlemleri şu şekilde sıralarken, teknikleri uygulayan vatandaşlar ilk ayda gözle görülür bir düşüş yaşandığını teyit etti.

İşte elektrik faturalarını düşürebileceğiniz bazı yöntemler:

BEYAZ EŞYALARI BU SAATLERDE ÇALIŞTIRMAK DAHA UCUZ

Ülkemizde elektrik faturalandırması için iki tarife bulunuyor. Bunlardan biri tek zamanlı diğeri ise çok zamanlı olarak geçiyor. Elektrik faturalarında yapılan düzenleme ile bundan sonra kullanımda 3 farklı zaman diliminin geçerli olduğu belirtildi.

İlk zaman dilimi 06:00 ile 17:00 saatleri arasındaki gündüz dönemi oluyor. Gündüz dönemindeki fiyat tarifesi ortalama bir değer oluyor.

İkinci zaman dilimi olan 17:00 ile 22:00 saatleri arası ise puant dönemi olarak geçiyor. Bu zaman dilimi, elektriğin en pahalı olduğu zaman dilimidir.

​​​​​​​Üçüncü zaman dilimi ise, elektriğin en ucuz olduğu 22:00 ile 06:00 saatleri arası oluyor.

BU ÜÇ TEKNİĞİ UYGULAYIN
​​​​​​​

Bunun dışında tercih edebileceğiniz yöntemler şu şekilde:

Beyaz eşyalarınızı özellikle gece saatlerinde çalıştırmaya özen gösterin.

Buzdolabınızın ayarına dikkat edin. Dondurucuyu eksi 18 derecede tutmaya çalışın.

Kullanmadığınız ürünlerin fişlerini kesinlikle prizden çekin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x