Nebati’nin ‘tek haneli enflasyon’ mesajı bir yıl sonra gündem oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayında ‘tüketici fiyatlarının aylık bazda yüzde 2,29, yıllık bazda ise yüzde 50,51 arttığını’ açıkladı.

Enflasyon verisiyle ilgili bugün paylaşım yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati “2022 yılı Ekim ayında yüzde 85’lere kadar yükselen enflasyon, attığımız isabetli adımların etkisiyle düşüşe geçmiş, Mart 2023 itibarıyla yüzde 50,5 seviyesine kadar gerilemiştir.Üretim ve istihdam kaybına yol açmaksızın kararlılıkla adımlarımızı atmaya devam edecek, enflasyonu tedrici ve kalıcı bir şekilde indireceğiz” ifadelerini kullandı. Bu paylaşımın ardından Bakan Nebati’nin geçen yılın mart ayında attığı tweet yeniden gündem oldu.

Nebati, 3 Mart 2022’de paylaştığı tweetinde “2023 Haziran seçimlerine de tek haneli bir enflasyon rakamı ile gireceğiz. Unutmayalım ki gerçekten her zorlukla beraber bir kolaylık vardır” ifadelerini kullanmıştı.


Bu arada Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise mart ayında aylık enflasyonu yüzde 5,08, yıllık enflasyonu ise yüzde 112,51 olarak tespit ettiğini duyurmuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir