HDP’li Turan: Emekli maaş ve ikramiye artışında bir ‘Ali Cengiz’ oyunu var

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Rıdvan Turan, emekli maaş ve ikramiyelerinde artış yapılmasını öngören kanun teklifinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’a, diye konuştu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün, en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya, emeklilere dini bayramlarda verilen ikramiyelerin de 2 bin liraya yükseltilmesini öngören kanun teklifi görüşülüyor.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, komisyonda söz alarak, “Az önce Sayın Başkan (Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz) konuşurken şöyle bir söz söyledi, bence bu toplantının alametifarikası o sözde saklı. ‘Torba kanunlar, birbirleriyle alakalı olan birtakım hususları bir arada tutmaya dönük olarak çıkarılır’ babında bir şey söyledi. Burada, bütün bu maddelerin kesişim kümesinde sadece bir şey var, o şeyde seçim. Dolayısıyla o zaviyeden bakılarak bütün planlamalar yapılmış” dedi.

“Kök maaşta niye değişiklik yapmıyorsunuz?”

Rıdvan Turan, AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’a şöyle seslendi:

“Burada bir Ali Cengiz oyunu var”

Turan, “Kök maaşı niye önemsiyoruz? Çünkü yılda iki defa kök maaş üzerinden bu insanlar maaşlarını alacaklar, yani zam onlar üzerinden yapılacak. E bu böyle olduğunda, ‘7 bin 500 lirayı biz uygun gördük’ dediğinizde bu, onun maaşına, refahına dönemsel olarak etki edecek ama bir süre sonra bu etki olduğu gibi ortadan kalkacak. Dolayısıyla burada bir Ali Cengiz oyunu var. Bunun doğru bir yaklaşım olmadığı kanısındayız” ifadelerini kullandı.

Turan, teklifin özlük haklarını düzenleyen maddelerine değinirken “Yüksek yargıçların özlük haklarının iyileştirilmesi, hekimlerin özlük haklarının iyileştirilmesi… Ama ben, bir hekim olarak özlük haklarımın iyileştirilmesinden ziyade, bu çok önemli kuşkusuz, aynı zamanda sağlıkta şiddeti engelleyecek sonuç alıcı bir tutum beklerdim sizden. Mesela yargının sorunu yalnızca cüzdan meselesi midir? Vicdan meselesi hiç yok mudur? Yıllardan beri yüksek yargı da dahil olmak üzere yargı üzerinde iktidarın türlü yönelimlerini ne yapacağız? Muhtemelen yargıçlar, adil ve siyasetin gölgesinde olmayan bir yargı sisteminin, maaşlarına yapılacak iyileştirmelerden ki bunun öneminin tekrar altını çiziyorum çok daha önemli olduğunu düşünüyorlardır diye tahmin ediyorum” vurgusunu yaptı. (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir