95 yıllık tarihi lojmanlar, doğayla iç içe yaşam sunuyor

1927 yılında ilk trenin geldiği Kayseri Tren İstasyonu, modern mimarisi ve sarı beyaz rengiyle kentin sembol binaları arasında yer alıyor. İstasyona hizmet veren TCDD personeli ise 1928 yılında tamamlanan tarihi lojmanlarda yaşıyor.

25 yıldır TCDD’de güvenlik görevlisi olarak çalışan Musa Mermer, lojmanlarda 12 yıldır ailesiyle birlikte yaşıyor. Mermer, lojmanlarda yaşamanın bir ayrıcalık olduğunu belirterek, “Doğayla iç içe yaşıyorsunuz, şehrin gürültüsünden uzaksınız, bahçesi var, havası güzel” dedi.

İlk yıllarda tren sesini yadırgadıklarını, zamanla alıştıklarını anlatan Mermer, tarihi bir evde yaşadıklarının farkında olduklarını dile getirdi. Mermer, yoldan geçenlerin evlerini merak ettiğini, zaman zaman gelip bahçelerini gezdiğini ifade etti.

Eşi Sümeyye Mermer de tarihi bir binada yaşadıkları için mutlu olduklarını, çocuklarının en çok bahçesini sevdiğini belirtti. Lojmanlarda mahalle kültürünün de yaşatıldığına işaret eden Mermer, “Arkadaşlarım, akrabalarımız gelince çok hoşlarına gidiyor, burayı farklı buluyorlar. Biz de ‘tarihi eserde oturuyoruz’ diyoruz. Lojmanlarda herkes birbirini tanır, eşlerimiz iş yerinden tanışıyor, biz de kadınlarla birbirimizi tanırız” diye konuştu.

Lojmanlar 1928 yılında tamamlandı

Lojmanlardan sorumlu harita teknikeri Dilek Yeşiloğlu ise evlerin birçoğunun 1928 yılında tamamlandığını, tren garı yapılırken personelin oturması için planlandığını ve yaklaşık 45 personelin buralarda ikamet ettiğini aktardı.

Konutların büyüklüklerinin farklı olduğuna dikkati çeken Yeşiloğlu, “Kimi tek, kimi iki katlı, birçoğu bahçeli. Birçok ailemiz yaz kış oturuyor. Bizim mesaimiz 08.00-17.00 görünür ama demiryolcuların birçoğu mesai mefhumu gözetmeden çalışır. Böyle olunca anında göreve gidebiliyorlar. 24 saat gar sahasındayız. Acil bir durumda anında müdahale edebiliyoruz. Burada mahalle kültürü yaşatılıyor, komşuluk çok iyi. Yaz günü hiçbir çay yalnız içilmez” ifadelerini kullandı.

Demiryolu çalışanı olmak fedakarlık ve sevgi gerektirir

1983 yılında Demiryolu Meslek Lisesi’nden mezun olan ve meslekte 40. yılını tamamlayan Kayseri Tren Garı Müdürü Doğan Duruduygu da üçüncü kuşak olarak demiryolu çalışanı olduğunu söyledi.

Demiryolu çalışanı olmanın fedakarlık ve sevgi gerektirdiğine vurgu yapan Duruduygu, şunları kaydetti:

“Dedem, babam, amcalarım, dayım demiryolcuydu. Dedem demiryollarında depoda bekçilikle başlamış, babam manevracıydı, amcalarım tren şefi ve manevracıydı. Demiryolcu olmaktan onur duyuyorum. İnsanların ve yüklerin bir yerden bir yere taşınmasında bizim emeğimizin olması güzel bir mutluluk.

Lojman demiryolları için vazgeçilmezdir. Demiryolcu başka bir ile göreve gittiğinde bilir ki konutla ilgili bir sıkıntı çekmeyecektir, mutlaka kalacağı yer vardır. Lojmanlarda beraber çalıştığınız insanlarla aynı mekanda oturuyorsunuz, adeta bir aile oluyorsunuz, ailenizden bir parça oluyorlar. Sevinçleri, hüzünleri beraber paylaşıyorsunuz. O iş yerinden ayrılsanız bile onları, yaşanılanları unutamıyorsunuz. İrtibatınız devam ediyor, aileden de öte oluyor.” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x